FINISHER'S UMM 2018 Congratulations

Bernat Xavier Xamena

S'Escapada - Hotels Viva / Mallorca


Stage 1 (10k Swim + 126k Bike): 3:10’07” Swim + 11’03 T1 + 4:11’08 Bike = 7:32’17”
Stage 2 (312k Bike): 11:29’13”
Stage 3 (84,4k Run): 7:00’45”
Total Time: 26:02’15”

Miguel Rosselló Redondo

CT Toni Colom World / Mallorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 2:43’57” Swim + 20’59” T1 + 4:14’58” Bike = 7h:19’53”
Stage 2 (312k Bike): 12:05’27”
Stage 3 (84,4k Run): 7:23’16”
Total Time: 26:48’36”

Miquel Capó Soler

S'Escapada - Hotels Viva / Mallorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:42’24” Swim + 11’28” T1 + 4:12’25” Bike = 8:06’16”
Stage 2 (312k Bike): 12h18’52”
Stage 3 (84,4k Run): 7h05’23”
Total Time: 27h30”31”

Daniel Del Toro de León

C.D. Danysport / Fuerteventura


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:26’54” Swim + 8’30” T1 + 4:21’06” Bike = 7:56’29”
Stage 2 (312k Bike): 12h13’47”
Stage 3 (84,4k Run): 7h52’38”
Total Time: 28h02”54”

Toni Contestí Coll

S'Escapada - Hotels Viva / Mallorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:14’42” Swim + 11’47” T1 + 4:48’04” Bike = 8:14’32”
Stage 2 (312k Bike): 13h39’20”
Stage 3 (84,4k Run): 6h56’56”
Total Time: 28h50”48”

Biel Cardona Bosch

Jamma Triatló / Menorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:42’22” Swim + 16’27” T1 + 4:33’39” Bike = 8:32’28”
Stage 2 (312k Bike): 13h06’34”
Stage 3 (84,4k Run): 8h09’01”
Total Time: 29h48”43”

Toni Marín Ramos

Ekke Triatló / Catalunya


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:54’31” Swim + 17’00” T1 + 4:15’42” Bike = 8:27’13”
Stage 2 (312k Bike): 12h23’20”
Stage 3 (84,4k Run): 9h03’53”
Total Time: 29h59”25”

Anastasio Moya Pavón

CD Sohail-La Send / Málaga


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:14’05” Swim + 10’20” T1 + 4:42’01” Bike = 8:06’26”
Stage 2 (312k Bike): 13h19’07”
Stage 3 (84,4k Run): 9h15’15”
Total Time: 30h40”48”

Tobías Isern Estrela

S'Escapada - Hotels Viva / Mallorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 4:19’53” Swim + 17’31” T1 + 4:38’48” Bike = 9:16’11”
Stage 2 (312k Bike): 13h25’30”
Stage 3 (84,4k Run): 8h59’40”
Total Time: 31h41”21”

Moi González Martínez

C Triatlo Berga / Catalunya


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:42’23” Swim + 20’06” T1+ 4:28’20” Bike = 8:30’49”
Stage 2 (312k Bike): 13h07’04”
Stage 3 (84,4k Run): 10h12’46”
Total Time: 31h50”39”

Andrej Drobez

Energe Ultra Team / Slovenia


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:43’53” Swim + 18’43” T1 + 4:45’59” Bike = 8:48’34”
Stage 2 (312k Bike): 14h14’16”
Stage 3 (84,4k Run): 9h08’52”
Total Time: 32h11”42”

Juanjo Bagur Mera

CN Jamma / Menorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:41’33” Swim + 12’53” T1 + 4:56’13” Bike = 8:50’38”
Stage 2 (312k Bike): 14h48’01”
Stage 3 (84,4k Run): 8h50’29”
Total Time: 32h29”08”

Paul Wheeler

Kirkleers - England


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:26’04” Swim + 19’19” T1 + 4:53’20” Bike = 8:38’42”
Stage 2 (312k Bike): 13h37’25”
Stage 3 (84,4k Run): 10h14’00”
Total Time: 32h30”02”

Miquel Àngel Reus Álvarez

Activa'T Campanet / Mallorca


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:59’14” Swim + 14’36” T1 + 5:00’52” Bike = 9:14’41”
Stage 2 (312k Bike): 14h29’32”
Stage 3 (84,4k Run): 9h59’46”
Total Time: 33h43”59”

Elisa Sánchez Brito

Las Palmas de Gran Canaria


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 3:59’10” Swim + 11’47” T1 + 5:12’28” Bike = 9:23’24”
Stage 2 (312k Bike): 14h43’27”
Stage 3 (84,4k Run): 10h12’11”
Total Time: 34h19”02”

Tomás López Castellanos

Asociación Proyecto Pol


Stage 1 (10k Swim+ 126k Bike): 4:06’54” Swim + 30’26” T1 + 5:15’08” Bike = 9:52’27”
Stage 2 (312k Bike): 14h58’35”
Stage 3 (84,4k Run): 09h57’09”
Total Time: 34h48”11”